Alpe 5354 Brown
€199.95
- Free shipping with account*
- Free returns within 30 days*
- Shipped next business day with PostNL*
Item Details
Item Number: 0273-22-49324
Alpe 5354 women's long boot in brown. A versatile and timeless boot with a rugged silhouette. Crafted from suede, the boot has a round last and a sturdy 5.5 cm block heel. The shaft is 38 cm high and has two pull-on loops for easy on and off. Made in Spain.
| Gender: | Women |
|---|---|
| Heel Height: | 6.0 cm |
| Shaft Height: | 38 cm |
| Shaft Width: | 19 cm measured flat |
| Size Fit: | Fits true to size |
| Material: | Suede |
| Lining: | Textile |
| Removable Insole: | No |
| Outsole: | Rubber |
| Insole: | Textile |