Blundstone 510 Men Black
€194.95
- Free shipping with account*
- Free returns within 30 days*
- Shipped next business day with PostNL*
Item Details
Item Number: 0175-11-38881
Blundstone 510 chelsea boot for men. Tough and coarse chelsea boot made of leather with characteristic elastic inserts on both sides. The insole is completely removable and the 510 is unlined. Lightweight comfort and a tough look are the most important features. By using the Blundstone Shoe Polish, the Blundstone 510 becomes completely water-repellent. The shoes become more flexible when you wear them more and more.
| Closure: | Elasticated |
|---|---|
| Gender: | Men |
| Heel Height: | 1.5 cm |
| Shaft Height: | 15 cm |
| Shaft Width: | 10 cm measured flat |
| Size Fit: | Fits large to size |
| Material: | Leather / Greased |
| Lining: | Leather / Textile |
| Removable Insole: | Yes |
| Outsole: | Rubber |
| Insole: | Synthetic |