Cypres Yaissa Black
€169.95
- Free shipping with account*
- Free returns within 30 days*
- Shipped next business day with PostNL*
- Customer Reviews 9.5/10
Item Details
Item Number: 0275-11-48994
Cypres Yaissa long boot for women in the color black. The Yaissa is a beautiful basic long boot that complements almost any outfit. The boot is made of suede with a suedine/stretch back on the shaft. Along the entire length, the boot features a convenient zipper.
| Closure: | Zipper |
|---|---|
| Gender: | Women - |
| Heel Height: | 2.5 cm |
| Shaft Height: | 41 cm |
| Shaft Width: | 17 cm measured flat |
| Size Fit: | Fits true to size |
| Material: | Suede |
| Lining: | Textile |
| Removable Insole: | No |
| Outsole: | Rubber |
| Insole: | PU / Imitation Leather |