Daniel Kenneth Uddin Black
€149.95
€89.97
- Free shipping with account*
- Free returns within 30 days*
- Shipped next business day with PostNL*
Item Details
Item Number: 0174-11-46345
Daniel Kenneth Uddin men's Chelsea boot in black. Classic Chelsea boot made of leather with a traditional elastic side closure and a pull tab for easy on and off. The shoe is leather-lined and has a sturdy synthetic leather-look sole.
| Closure: | Elasticated |
|---|---|
| Gender: | Men |
| Heel Height: | 1.5 cm |
| Shaft Height: | 16 cm |
| Shaft Width: | 10 cm measured flat |
| Size Fit: | Fits true to size |
| Material: | Leather |
| Lining: | Leather |
| Removable Insole: | Yes |
| Outsole: | Synthetic |
| Insole: | Leather / Synthetic |