Blundstone 585 Women Rustic Brown
€209.95
- Free shipping with account*
- Free returns within 30 days*
- Shipped next business day with PostNL*
Item Details
Item Number: 0295-22-24753
Blundstone 1615 Chelsea Boot for women. This timeless original Chelsea boot from Blundstone is made in Tasmania in Australia by heritage brand Blundstone which has been around since 1870. The Black Rustic Nubuck can withstand a beating, The TPU outsole is lightweight and heat resistant up to 110 degrees and is equipped with SPS, shock protection system. SPS ensures that shocks are better absorbed. The elastic on the side and the pull loops ensure that the boot is easy to put on and take off. The boot is lined with fabric and leather and the insole is removable.
| Closure: | Elasticated |
|---|---|
| Gender: | Women |
| Heel Height: | 1.5 cm |
| Shaft Height: | 14 cm |
| Shaft Width: | 9 cm measured flat |
| Size Fit: | Fits true to size |
| Material: | Leather / Greased |
| Lining: | Leather / Textile |
| Removable Insole: | Yes |
| Outsole: | Rubber |
| Insole: | Synthetic |