Hartjes Country Boot Muscat Beige H-Wijdte
€214.95
- Free shipping with account*
- Free returns within 30 days*
- Shipped next business day with PostNL*
Item Details
Item Number: 0295-77-45938
Hartjes Country Boot for women. Ankle boot from Hartjes for every day made of suede. The boot has a wide H-width and double zipper so that it is easy to put on and take off. The lightweight sole rises slightly for extra comfort and the ribbed details on the sole give the boot a modern look. The lining is made of wool and the removable sole is made of cork covered with wool.
| Closure: | Zipper |
|---|---|
| Gender: | Women |
| Heel Height: | 4.5 cm |
| Shaft Height: | 11 cm |
| Shaft Width: | 11 cm measured flat |
| Size Fit: | Fits true to size |
| Material: | Suede |
| Lining: | Wool |
| Width: | H-Wide |
| Removable Insole: | Yes |
| Outsole: | Synthetic |
| Insole: | Wool / Synthetic |