Develab 44374 922 Black
From €124.95
- Free shipping with account*
- Free returns within 30 days*
- Shipped next business day with PostNL*
Item Details
Item Number: 0495-11-45707
Develab 44374 cowboy boots for girls. Go to the wild west with these cool cowboy boots from Develab. The boot is made of leather and has characteristic western stitching on the nose and shaft. The heel has a height of 3 cm and because the boot has a side zipper you can easily walk on it.
| Closure: | Zipper |
|---|---|
| Gender: | Girls |
| Heel Height: | 3.0 cm |
| Shaft Height: | 22 cm |
| Shaft Width: | 11 cm measured flat |
| Size Fit: | Fits true to size |
| Material: | Leather |
| Lining: | Leather |
| Removable Insole: | Yes |
| Outsole: | Rubber |
| Insole: | Leather |