Di Lauro Berenice Ebony Brown
€169.95
€101.97
- Free shipping with account*
- Free returns within 30 days*
- Shipped next business day with PostNL*
- Customer Reviews 9.5/10
Item Details
Item Number: 0293-22-49528
Di Lauro Berenice Chelsea Boot in Ebony Brown. High Chelsea boots made of suede and featuring a traditional elastic side closure for easy on and off. The shaft has two loops. The sole is rubber for extra comfort.
| Closure: | Elasticated |
|---|---|
| Gender: | Women - |
| Heel Height: | 2.5 cm |
| Shaft Height: | 19 cm |
| Shaft Width: | 11 cm measured flat |
| Size Fit: | Fits true to size |
| Material: | Suede |
| Lining: | Leather |
| Removable Insole: | No |
| Outsole: | Rubber |
| Insole: | Leather |