Floris van Bommel Chiusi 80047 34-01 Taupe G-Wijdte
€359.95
€215.97
- Free shipping with account*
- Free returns within 30 days*
- Shipped next business day with PostNL*
- Customer Reviews 9.5/10
Item Details
Item Number: 0274-77-49297
Floris van Bommel Chiusi 80047 long boot for women in taupe with a normal G-width. This long boot features a sturdy 5.5 cm heel. The sole is made of non-slip TPU. The boot itself is made of taupe suede with a fine reptile print. The boot is finished at the back with a suede loop secured with a metal stud and connected to a decorative ring with the Floris van Bommel logo. A metal stud in the shape of an "F" is also attached to the side of the boot. The lining is made of high-quality leather. The boot closes with a sturdy YKK zipper on the inside. A covered piece of elastic is attached at the top of the shaft, allowing the calf some extra room to move.
| Closure: | Zipper |
|---|---|
| Gender: | Women - |
| Heel Height: | 5.5 cm |
| Shaft Height: | 41 cm |
| Shaft Width: | 18 cm measured flat |
| Size Fit: | Fits true to size |
| Material: | Suede |
| Lining: | Leather |
| Width: | G-Normal |
| Removable Insole: | No |
| Outsole: | TPU |
| Insole: | Leather |