Magnanni 24903 Lady Godello Brown
€479.95
- Free shipping with account*
- Free returns within 30 days*
- Shipped next business day with PostNL*
Item Details
Item Number: 0273-22-45882
Magnanni 24903 women's tall boot in Lady Godello brown. This tall women's boot is beautiful and striking thanks to its simplicity and rich materials. The boot has a round fit and is made of hand-dyed leather. The shaft features subtle stitching and an inside zipper for easy entry. Magnanni is handmade in Spain and Portugal.
| Closure: | Zipper |
|---|---|
| Gender: | Women |
| Heel Height: | 6.0 cm |
| Shaft Height: | 42 cm |
| Shaft Width: | 18 cm measured flat |
| Size Fit: | Fits true to size |
| Material: | Leather |
| Lining: | Leather |
| Removable Insole: | No |
| Outsole: | Leather / Rubber |
| Insole: | Leather |