Miss Elastic Bota Menphis 78173 Ante Stretch 05 Black
€139.95
- Free shipping with account*
- Free returns within 30 days*
- Shipped next business day with PostNL*
Item Details
Item Number: 0274-11-49450
Miss Elastic Bota Menphis women's long boots in Ante Stretch Black. These boots are made of recycled stretch suede with a water-repellent upper and a block heel.
These boots, made in Spain, are perfect for adding style and eco-friendliness to your seasonal outfits. Quality and comfort with a sustainable approach.
| Closure: | Elasticated |
|---|---|
| Gender: | Women |
| Heel Height: | 3.5 cm |
| Shaft Height: | 38 cm |
| Shaft Width: | 16 cm measured flat |
| Size Fit: | Fits true to size |
| Material: | Stretch |
| Lining: | Stretch Fabric |
| Removable Insole: | No |
| Outsole: | Rubber / Synthetic |
| Insole: | Textile |