Miss Elastic Botin Texaco 78151 Stretch 05 Black
€129.95
€77.97
- Free shipping with account*
- Free returns within 30 days*
- Shipped next business day with PostNL*
Item Details
Item Number: 0293-11-49448
Miss Elastic Botin Texaco ankle boot in black. The Botin Texaco is made of recycled stretch suede with a casual design. The boot has a sturdy slanted heel and a square toe. These ankle boots, made in Spain, are perfect for adding style and eco-friendliness to your seasonal outfits. Quality and comfort with a sustainable approach.
- Water-repellent upper
- Pressure-resistant footbed
- Elastic stretch upper
| Closure: | Elasticated |
|---|---|
| Gender: | Women |
| Heel Height: | 6.0 cm |
| Shaft Height: | 14 cm |
| Shaft Width: | 11 cm measured flat |
| Size Fit: | Fits true to size |
| Material: | Suedine |
| Lining: | Textile |
| Removable Insole: | No |
| Outsole: | Synthetic |
| Insole: | Textile |