Pinocchio P1142 Brown
From
€89.95
€53.97
- Free shipping with account*
- Free returns within 30 days*
- Shipped next business day with PostNL*
- Customer Reviews 9.5/10
Item Details
Item Number: 0474-22-45741
Pinocchio P1142 western boot for girls. Cute and cool mid-height cowboy boot made of nubuck with classic details. The boot has a handy side zipper and a lightweight crepe sole.
| Closure: | Zipper |
|---|---|
| Gender: | Girls - |
| Heel Height: | 1.0 cm |
| Shaft Height: | 12 cm |
| Shaft Width: | 8 cm measured flat |
| Size Fit: | Fits true to size |
| Material: | Nubuck |
| Lining: | Leather |
| Removable Insole: | Yes |
| Outsole: | Crepe |
| Insole: | Leather |