Sendra 18491 Daisy Toledo Salvaje Brown
€299.95
- Free shipping with account*
- Free returns within 30 days*
- Shipped next business day with PostNL*
- Customer Reviews 9.4/10
Item Details
Item Number: 0274-22-49440
Sendra 18491 Daisy women's long boot in Toledo Salvaje Brown. Calf-length women's boot from Sendra with a square last. The all-leather upper boasts a sleek design and is complemented by a sturdy 5 cm block heel. The shaft has two pull-on loops on the inside for easy on and off.
This boot is made by Sendra, a specialist in high-quality (cowboy) boots. The boots are handmade in Spain. The sole is Goodyear-welted. This is a traditional and high-quality shoemaking method characterized by double stitching, which provides extra comfort. Moreover, the boots can be resoled, ensuring years of wear. Be sure to do this regularly to avoid damaging the stitching. The same applies to the rubberized front heel.
| Gender: | Women |
|---|---|
| Heel Height: | 5.0 cm |
| Midsole: | Goodyear Welted |
| Shaft Height: | 31 cm |
| Shaft Width: | 18 cm measured flat |
| Size Fit: | Fits true to size |
| Material: | Leather |
| Lining: | Leather |
| Removable Insole: | No |
| Outsole: | Leather / Rubber |
| Insole: | Leather |