Alpe 5543 37 Sander Grey
€239.95
€143.97
- Free shipping with account*
- Free returns within 30 days*
- Shipped next business day with PostNL*
Item Details
Item Number: 0293-99-49326
Alpe 5543 women's cowboy boot in sander grey. Western-style with a stylish edge. This Alpe boot is crafted from smooth leather and has a pointed fit. The 4 cm slanted heel perfectly complements the trendy design. The shaft is decorated with embroidered flowers with small silver studs. Made in Spain.
| Gender: | Women |
|---|---|
| Heel Height: | 3.0 cm |
| Shaft Height: | 30 cm |
| Shaft Width: | 15 cm measured flat |
| Size Fit: | Fits true to size |
| Material: | Suede |
| Lining: | Leather |
| Removable Insole: | No |
| Outsole: | Leather / Rubber |
| Insole: | Leather |