Alpe 5543 Black
€239.95
€143.97
- Free shipping with account*
- Free returns within 30 days*
- Shipped next business day with PostNL*
Item Details
Item Number: 0293-11-49327
The Alpe 5543 women's cowboy boot is black. Western-inspired with a stylish edge. This Alpe boot is crafted from smooth leather and features a pointed fit. The 4cm slanted heel perfectly complements the trendy design. The shaft is decorated with embroidered flowers adorned with small silver studs. Made in Spain.
| Gender: | Women |
|---|---|
| Heel Height: | 4.0 cm |
| Shaft Height: | 30 cm |
| Shaft Width: | 18 cm measured flat |
| Size Fit: | Fits true to size |
| Material: | Leather |
| Lining: | Textile |
| Removable Insole: | No |
| Outsole: | Leather / Rubber |
| Insole: | Textile |