Ara 12-11268-01 Black G-Wijdte
€179.95
- Free shipping with account*
- Free returns within 30 days*
- Shipped next business day with PostNL*
Item Details
Item Number: 0274-11-48824
Ara 12-11268-01 women's long boot in black with a G-width. This beautiful long boot, crafted from leather and suede, is sure to turn heads. The soft, warm faux fur lining keeps feet warm and protected. The boots are compatible with orthopedic insoles thanks to the removable footbed and are easy to put on and take off thanks to the zipper. Their comfort is complemented by the sturdy, non-slip sole, which provides extra safety on wet leaves or slippery sidewalks. The reinforced heel provides the necessary stability for effortless walking.
| Closure: | Zipper |
|---|---|
| Gender: | Women |
| Heel Height: | 2.0 cm |
| Shaft Height: | 38 cm |
| Shaft Width: | 19 cm measured flat |
| Size Fit: | Fits true to size |
| Material: | Leather / Suede |
| Lining: | Imitation Skin |
| Width: | G-Normal |
| Removable Insole: | Yes |
| Outsole: | Rubber |
| Insole: | Imitation Skin |