Di Lauro Beatrice Ebony
€229.95
€137.97
- Free shipping with account*
- Free returns within 30 days*
- Shipped next business day with PostNL*
Item Details
Item Number: 0273-22-49524
Di Lauro Beatrice long boot in black. This slim boot, made entirely of suede, is 56 cm tall with a 12-14 cm wide sole and 18 cm wide at the top. The boot has a fabric-lined shaft, a pointed toe, and a sturdy heel. The sole is rubber for extra comfort.
| Closure: | Zipper |
|---|---|
| Gender: | Women |
| Heel Height: | 4.5 cm |
| Shaft Height: | 43 cm |
| Shaft Width: | 18 cm measured flat |
| Size Fit: | Fits true to size |
| Material: | Suede |
| Lining: | Leather / Textile |
| Removable Insole: | No |
| Outsole: | Rubber |
| Insole: | Leather |