Di Lauro Janine Dark Brown
€189.95
€113.97
- Free shipping with account*
- Free returns within 30 days*
- Shipped next business day with PostNL*
- Customer Reviews 9.5/10
Item Details
Item Number: 0274-22-33769
Di Lauro Janine long boot for women in darkbrown. The Janine has been a bestseller from the Di Lauro collection for years. Made of suede and featuring an elastic suede shaft, the boot fits snugly around the calf. A minimalist eye-catcher that can be styled with any look.
| Closure: | Elasticated |
|---|---|
| Gender: | Women - |
| Heel Height: | 3.0 cm |
| Shaft Height: | 43 cm |
| Shaft Width: | 15 cm measured flat |
| Size Fit: | Fits true to size |
| Material: | Suede / Combi |
| Lining: | Stretch Fabric |
| Removable Insole: | No |
| Outsole: | Rubber |
| Insole: | Leather / Synthetic |