Gabor 71.859.27 Black
€189.95
- Free shipping with account*
- Free returns within 30 days*
- Shipped next business day with PostNL*
- Customer Reviews 9.5/10
Item Details
Item Number: 0275-11-48904
Gabor 71.859.27 long boot for women in the color black. This Gabor women’s boot is made of smooth leather. The boot features a rugged treaded sole for a bold touch. The M-Vario shaft includes a side zipper for easy entry and has a back zipper with a stretch panel, allowing the boot to comfortably fit a wider calf as well.
| Closure: | Zipper |
|---|---|
| Gender: | Women - |
| Heel Height: | 4.0 cm |
| Shaft Height: | 42 cm |
| Shaft Width: | 19 cm measured flat |
| Size Fit: | Fits true to size |
| Material: | Leather |
| Lining: | Textile |
| Removable Insole: | Yes |
| Outsole: | Rubber |
| Insole: | Textile |