Toscanini N45 Black
€229.95
€137.97
- Free shipping with account*
- Free returns within 30 days*
- Shipped next business day with PostNL*
Item Details
Item Number: 0274-11-42995
Toscanini N45 long boots for women. Stylish and elegant long boot in plain leather with subtle stitched details at the bottom of the boot. The boot has a nice round toe and slightly flared shaft from 11 cm at the bottom to 18 cm at the top (measured flat). The lining is entirely made of leather and the zipper makes the boot easy to put on and take off. The sole and heel are covered with rubber.
| Closure: | Zipper |
|---|---|
| Gender: | Women |
| Heel Height: | 3.0 cm |
| Shaft Height: | 39 cm |
| Shaft Width: | 18 cm measured flat |
| Size Fit: | Fits true to size |
| Material: | Leather |
| Lining: | Leather |
| Removable Insole: | No |
| Outsole: | Rubber |
| Insole: | Leather |