UGG Neumel Chelsea Men Chestnut
€184.95
- Free shipping with account*
- Free returns within 30 days*
- Shipped next business day with PostNL*
- Customer Reviews 9.4/10
Item Details
Item Number: 0175-20-35898
UGG Men's Neumel Chelsea Boot in Chestnut. Combining premium materials with effortless style, the Neumel features traditional elastic inserts for easy entry and a refined finish. Crafted from luxurious suede, the boot is lined with a UGGplush™ wool-blend weave and finished with a chunky outsole for lightweight comfort and flexibility.
- Elastic insert, pull tabs at front and back
- UGGbraid made with 100% recycled polyester fibers
- 17mm UGGplush™ lining: 80% upcycled wool, 20% TENCEL™ lyocell; or 17mm UGGplush™: 60% upcycled wool, 40% TENCEL™ lyocell
- 17mm UGGplush™ sockliner: 80% upcycled wool, 20% TENCEL™ lyocell; or 17mm UGGplush™: 60% upcycled wool, 40% TENCEL™ lyocell
- Foam footbed
- Sugarcane EVA outsole or Treadlite by UGG™ EVA outsole
- Textile trim made with 100% recycled polyester fibers
- Embossed UGG® logo
| Closure: | Elasticated |
|---|---|
| Gender: | Men |
| Heel Height: | 2.5 cm, 3.0 cm |
| Midsole: | EVA |
| Shaft Height: | 13 cm |
| Shaft Width: | 11 cm measured flat |
| Size Fit: | Fits true to size |
| Material: | Suede |
| Lining: | Wool |
| Removable Insole: | No |
| Outsole: | Sugarsole |
| Model: | UGG Neumel |
| Insole: | Wool / Synthetic |