VIA VAI 62492 Elisa Palmer 01-316 Khaki
€219.95
- Free shipping with account*
- Free returns within 30 days*
- Shipped next business day with PostNL*
- Customer Reviews 9.5/10
Item Details
Item Number: 0295-02-52155
Via Vai Elisa Palmer ankle boots for women in Brown. The Elisa Palmer boot is a true must-have and the very definition of nonchalant class. These fashionable suede boots feature a tube shaft with a subtle slouchy effect. The shaft is 16 cm and wide enough to step right into, meaning the boot does not require an internal zipper. This ensures an extra clean and trendy design. The elegant banana heel is subtly curved, giving the boot extra character. Fully leather lined.
| Gender: | Women - |
|---|---|
| Heel Height: | 6.0 cm |
| Shaft Height: | 21 cm |
| Shaft Width: | 16 cm measured flat |
| Size Fit: | Fits true to size |
| Material: | Suede |
| Lining: | Leather |
| Removable Insole: | No |
| Outsole: | Tunit |
| Insole: | Leather |