UGG Kids Classic Mini II Black
€139.95
- Free shipping with account*
- Free returns within 30 days*
- Shipped next business day with PostNL*
Item Details
Item Number: 0494-11-42216
UGG Classic Mini for kids in Black. The updated UGG Classic features a lower shaft height, signature UGG sheepskin lining, and a flexible, ultralight sole. The outsole of this product is either SugarSole™, made from sugarcane foam, or Treadlite by UGG™. A leather heel label with the embossed UGG® logo is included. Treadlite by UGG™ Patented compound that increases cushioning and traction for an ultralight, ultra-durable sole.
- SugarSole™ Sugarcane in SugarSole™ foam helps reduce reliance on fossil fuels by replacing petroleum-based ethylene.
- 17mm UGGplush™ 80% upcycled wool, 20% TENCEL™ Lyocell insole or 17mm UGGplush™ 60% upcycled wool, 40% TENCEL™ Lyocell insole
- Polyester webbing or textile webbing made with 100% recycled polyester fibers Responsible Materials This product contains at least 40% recycled, renewable, reclaimed or certified natural materials
- This product contains real sheep or lamb fur. Fur can come from Australia, Ireland, the United Kingdom, or the United States. It is artificially dyed and treated.
| Gender: | Boys, Girls |
|---|---|
| Heel Height: | 2.0 cm |
| Midsole: | EVA |
| Shaft Height: | 11 cm |
| Shaft Width: | 12 cm measured flat |
| Size Fit: | Fits true to size |
| Material: | Suede |
| Lining: | Sheepskin |
| Removable Insole: | No |
| Outsole: | Sugarsole |
| Model: | UGG Classic Mini |
| Insole: | Wool / Synthetic |