Piedi Nudi Zoe 01.07 Black H-Wijdte
€199.95
€119.97
- Free shipping with account*
- Free returns within 30 days*
- Shipped next business day with PostNL*
Item Details
Item Number: 0294-11-49142
Piedi Nudi Zoe ankle boot in black. Fashionable boot crafted from soft leather, embellished with anthracite-colored metal studs and a decorative zipper on the outside. The functional zipper on the inside makes the boot easy to put on and take off. The rubber sole is lightweight, and the lining is fully textile.
| Closure: | Zipper |
|---|---|
| Gender: | Women |
| Heel Height: | 3.5 cm |
| Shaft Height: | 17 cm |
| Shaft Width: | 12 cm measured flat |
| Size Fit: | Fits true to size |
| Material: | Leather |
| Lining: | Textile |
| Width: | H-Wide |
| Removable Insole: | Yes |
| Outsole: | Rubber |
| Insole: | Leather / Synthetic |