Cypres Veraly Fuchsia
From
€99.95
€59.97
- Free shipping with account*
- Free returns within 30 days*
- Shipped next business day with PostNL*
Item Details
Item Number: 0494-48-46258
Cypres Veraly cowboy boots for girls. Classic Western with a metallic look with classic stitched details. The rubber sole is super light, so extra comfortable for kids, and flexible, which is good for walking development. The footbed is covered with leather and the shaft contains insulating fabric. Equipped with a zipper to make the boot easy to put on.
| Closure: | Zipper |
|---|---|
| Gender: | Girls |
| Heel Height: | 2.5 cm |
| Shaft Height: | 20 cm |
| Shaft Width: | 11 cm measured flat |
| Size Fit: | Fits true to size |
| Material: | Leather / Tumbled |
| Lining: | Textile |
| Removable Insole: | Yes |
| Outsole: | Rubber |
| Insole: | Leather / Synthetic |